شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳
موسسه جهاد توسعه

شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳

شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳

طرح‌های تحولی در حوزه‌های آب و خاک و آبخیزداری اجرا می‌شود

قائم مقام قرارگاه تحول، نوآوری و پیشرفت کشاورزی با بیان این که حدود ۹۰ میلیون هکتار اراضی کشور به اجرای عملیات آبخیزداری نیاز دارند، گفت: در قراردادهایی که با قرارگاه امام حسن مجتبی(ع) منعقد شد، عملیات‌ آبخیزداری، احیای قنوات و طرح‌های تامین و انتقال آب کشاورزی به مدت سه سال اجرا می‌شود.

قائم مقام قرارگاه تحول، نوآوری و پیشرفت کشاورزی با بیان این که حدود ۹۰ میلیون هکتار اراضی کشور به اجرای عملیات آبخیزداری نیاز دارند، گفت: در قراردادهایی که با قرارگاه امام حسن مجتبی(ع) منعقد شد، عملیات‌ آبخیزداری، احیای قنوات و طرح‌های تامین و انتقال آب کشاورزی به مدت سه سال اجرا می‌شود.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی، محمدعلی جوادی قائم‌مقام قرارگاه تحول، نوآوری و پیشرفت کشاورزی و عضو هیات مدیره مؤسسه جهاد توسعه، در خصوص اهمیت آبخیزداری اظهار داشت: آب یکی از حیاتی‌ترین موضوعات در وزارت جهاد کشاورزی است که باید به درستی از آن استفاده شده و با کمترین هدررفت به دست کشاورز برسد.
وی بیان داشت: قرارگاه تحول، نوآوری و پیشرفت کشاورزی با رویکرد اجرای طرح‌های تحولی در وزارت جهاد کشاورزی، پیگیری لازم جهت انعقاد قراردادهای آبخیزداری و احیای قنوات را انجام داده است که با همکاری قرارگاه امام حسن مجتبی(ع) و با مشارکت مردمی و نیروهای بسیج در ۳۱ استان کشور طی مدت کوتاه و با حجم کاری بالا انجام پذیرد.
قائم‌مقام قرارگاه تحول، نوآوری و پیشرفت کشاورزی با اشاره به برخی از مزایای اجرای طرح‌های مذکور گفت: در این طرح ۱۰ هزار رشته قنات احیا شده و حدود ۱۳ هزار استخر تامین آب و بالغ بر ۳۶ هزار کیلومتر کانال و بسترهای انتقال آب ایجاد و همچنین در ۲۰ میلیون هکتار اراضی کشور عملیات آبخیزداری اجرا می‌شود.
وی با تاکید بر این که گام اول در آبرسانی به کشاورز، اجرای صحیح عملیات آبخیزداری است، تشریح کرد: در کشور حدود ۹۰ میلیون هکتار زمین به اجرای عملیات آبخیزداری نیاز دارند و در قراردادهای منعقد شده با قرارگاه امام حسن مجتبی(ع) در سطح حدود ۲۰ میلیون هکتار از این اراضی، عملیات آبخیزداری در مدت سه سال اجرایی می‌شود.
عضو هیات مدیره مؤسسه جهاد توسعه خاطرنشان کرد: آبخیزداری از دو جهت دارای اهمیت است اول آن که اجرای آبخیزداری در حوضه آبخیز موجب پرآبی سفره‌های زیرزمینی شده و در وهله بعد منجر به جلوگیری از ایجاد سیل و فرسایش خاک می‌شود.
وی به طرح «مولد کشاورزی» به عنوان یکی از قراردادهای منعقد شده با قرارگاه امام حسن مجتبی(ع) اشاره کرد و افزود: این طرح رویکرد جدیدی از اشتغال و کشاورزی است که می‌توان در کنار سکونت، اشتغالِ اقتصادیِ کشاورزی را نیز ایجاد کرد و معاون رئیس‌جمهور نیز تکلیف اجرای فاز اول این طرح را با ایجاد پنج شهر مولد به دستگاه‌های مربوطه محول کرده است.
گفتنی است؛ امنیت غذایی یکی از ضرورت‌های مهم کشور است که از لحاظ استراتژیک اهمیت فوق العاده‌ای در تامین سلامتی مردم، اشتغالزایی، رونق اقتصادی و عدم وابستگی به کشورهای دیگر دارد. کشاورزی نیازمند تامین زیرساخت‌های بسیاری از جمله آب، خاک مساعد، هوای مطلوب، نیروی انسانی، ابزارآلات و… است تا محصولات کشاورزی مرغوب تولید و در اختیار مردم قرار گیرد.
از بین زیرساخت‌های کشاورزی، آب و خاک اهمیتی ویژه دارند و برای تامین و نگهداشت این دو باید تلاشی مضاعف داشت، طرح‌های آبخیزداری که طی سال‌های اخیر از سوی دستگاه‌های مرتبط با این دو حوزه انجام می‌گیرد از مناسب‌ترین روش‌های حفاظت از سفره‌های آب زیرزمینی و جلوگیری از فرسایش خاک هستند. با اجرای طرح‌های آبخیزداری منابع آب زیرزمینی که با خشکسالی‌های اخیر و بهره‌برداری بیش از حد از آب خشک شده بودند دوباره احیا می‌شود و فرسایش خاک را می‌کاهد؛ بنابراین ضروری است دستگاه‌های مرتبط با این امر از جمله وزارت جهاد کشاورزی و سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری در این زمینه اقدامات گسترده و مکمل داشته باشند تا ثمره اقدامات آنان در حوزه‌های مختلف مانند کشاورزی مشاهده شود.

اشتراک گذاری:

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *