شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳
موسسه جهاد توسعه

شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳

شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳

۲۰ میلیون هکتار عملیات آبخیزداری در کشور انجام می شود

قائم‌مقام قرارگاه تحول، نوآوری و پیشرفت کشاورزی و عضو هیأت مدیره مؤسسه جهاد توسعه از آغاز عملیات طرح ملی آبخیز تا جالیز خبر داد و گفت: ۲۰ میلیون هکتار عملیات آبخیزداری در مدت سه سال در سطح کشور اجرا می شود.

قائم‌مقام قرارگاه تحول، نوآوری و پیشرفت کشاورزی و عضو هیأت مدیره مؤسسه جهاد توسعه از آغاز عملیات طرح ملی آبخیز تا جالیز خبر داد و گفت: ۲۰ میلیون هکتار عملیات آبخیزداری در مدت سه سال در سطح کشور اجرا می شود.

به گزارش روابط عمومی مؤسسه جهاد توسعه، محمدعلی جوادی در آیین کلنگ زنی و افتتاح این طرح ملی که همزمان با سراسر کشور در استان فارس برگزار شد، بیان کرد: با بهره‌گیری از ظرفیت بسیج مستضعفین و انعقاد قرارداد با قرارگاه امام حسن مجتبی(ع) این عملیات به مرحله اجرا در آمد.
به گفته وی؛ اجرای عملیات آبخیزداری منجر به احیاء ۱۰ هزار شاخه قنات، احداث ۱۳ استخر و آب‌بندان کشاورزی و بالغ بر ۳۶ هزار کیلومتر کانال‌کشی کشاورزی در کشور می شود.
این مقام مسئول تصریح کرد: ماحصل اجرای این طرح‌، آب را به عنوان مهمترین عامل حیات کشاورزی به زمین های کشاورزی ما خواهد رساند.
جوادی، اجرای طرح ملی آبخیز تا جالیز را به دلیل تمرکز بر حوزه آب و خاک که از ارکان کلیدی وزارت جهاد کشاورزی است دارای اهمیت ویژه ای دانست.
وی تصریح کرد: امیدواریم با اجرای احسن این عملیات شاهد غنی سازی ذخایر سفره های زیر زمینی آب در سراسر کشور باشیم.
قائم‌مقام قرارگاه تحول، نوآوری و پیشرفت کشاورزی، بیان کرد: انتقال آب از بستر کانال های آبیاری و استخرهای تامین آب به زمین کشاورز از دیگر نتایج اجرای این عملیات آبخیزداری است.
وی با اشاره به تاثیر مستقیم اجرای این طرح در عرصه تولید، گفت: امیدواریم با اجرای این طرح تولید محصولات کشاورزی افزایش روز افزونی داشته باشد.
این مقام مسئول به گستردگی جغرافیایی این طرح ملی اشاره کرد و افزود: اجرای عملیات آبخیزداری در ۳۱ استان کشور یکی از نادرترین پروژه‌هایی است که در وزارت جهاد کشاورزی و با همکاری بسیج مستضعفین اجرا می شود.
آیین کلنگ زنی ۴۰۰ طرح آبخیزداری با عنوان طرح ملی آبخیز تا جالیز به صورت میدانی در استان فارس و همزمان با سراسر کشور با حضور عبدالعلی رحیمی مظفری نماینده مردم شهرستان های کوار، سروستان و خرامه در مجلس شورای اسلامی، محمد زهرایی رئیس سازمان بسیج سازندگی کشور، یداله بوعلی فرمانده سپاه فجر استان فارس، محمدعلی جوادی قایم مقام قرارگاه تحول، نوآوری و پیشرفت کشاورزی، مجتبی دهقان‌پور رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس و جمعی از مدیران و فرماندهان سپاه برگزار شد.

چوادی

اشتراک گذاری:

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *