یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳
موسسه جهاد توسعه

یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳

یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳

خودکفایی زراعی

خوداتکایی با افزایش سهم بقایای محصولات زراعی و باغی

ودکفایی کشور در تامین نهاده‌های دام و طیور از متغیرهای عمده در دستیابی به امنیت غذایی کشور است، وابستگی به واردات خوراک دام و طیور، سال‌ها پاشنه آشیل این صنعت در کشور بوده و نوسانات آن در امنیت غذایی و تأمین سفره مردم تاثیر مستقیم دارد.
خودکفایی کشور در تامین نهاده‌های دام و طیور از متغیرهای عمده در دستیابی به امنیت غذایی کشور است، وابستگی به واردات خوراک دام و طیور، سال‌ها پاشنه آشیل این صنعت در کشور بوده و نوسانات آن در امنیت غذایی و تأمین سفره مردم تاثیر مستقیم دارد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهادکشاورزی، نخستین نشست هم‌اندیشی قرارگاه تحول، نوآوری و پیشرفت کشاورزی با موضوع “توسعه راهکارهای اجرایی و عملیاتی با هدف افزایش خوداتکایی کشور برای تأمین خوراک مورد نیاز صنعت دام و طیور” با حضور سیدمحمد آقامیری سرپرست وزارت جهادکشاورزی، شرکت‌های دانش‌بنیان و مدیران وزارتخانه در آخرین روز از اردیبهشت ‌ماه سال جاری برگزار شد.
آقامیری در این نشست افزایش سطح زیر کشت ذرت دانه‌ای و سویا با توجه به شرایط اقلیم کشور و تنوع بخشی به اقلام مورد استفاده در خوراک دام و طیور را مورد تأکید قرار داد و گفت: با توجه به تاثیر نهاده بر تولید دام و طیور و اثر مستقیم آن بر تولید و تامین غذا، افزایش سهم بقایای محصولات زراعی و باغی در جیره دام و طیور، اولویت برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری کشاورزی است و برای تحقق اهداف برنامه، از توان شرکت‌های دانش‌بنیان برای ارتقای خوداتکایی و افزایش امنیت غذایی استفاده می‌شود.
وی در این رابطه افزود: ساماندهی شرکت‌های دانش‌بنیان و توسعه الگوهای موفق در زمینه تولید خوراک دام و طیور با محوریت قرارگاه تحول، نوآوری و پیشرفت کشاورزی و نقش‌آفرینی فعال دانش‌بنیان‌ها گام موثری برای رسیدن به خوداتکایی در تامین نهاده‌های صنعت دام و طیور خواهد بود.

اشتراک گذاری:

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *