یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳
موسسه جهاد توسعه

یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳

یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳

احداث ۵ شهر مولد کشاورزی در کشور تصویب شد

مجری طرح توسعه گلخانه های کشور از تصویب طرح ایجاد پنج شهر مولد کشاورزی در سطح کشور در دولت سیزدهم خبر داد و گفت: این طرح ابلاغ شده و قرار است زیرساخت های لازم برای راه اندازی این شهرهای مولد کشاورزی فراهم شود.

مجری طرح توسعه گلخانه های کشور از تصویب طرح ایجاد پنج شهر مولد کشاورزی در سطح کشور در دولت سیزدهم خبر داد و گفت: این طرح ابلاغ شده و قرار است زیرساخت های لازم برای راه اندازی این شهرهای مولد کشاورزی فراهم شود.

مهدی لطفی‌زاده در حاشیه گردهمائی مجریان طرح توسعه گلخانه‌های استان‌های جنوبی کشور در شیراز تصریح کرد: این شهرها با هدف تولید محصول کشاورزی، تمرکز تولید، تسهیل تامین و دسترسی به نهاده‌ها و انرژی مورد نیاز، ایجاد پایانه‌های صادراتی با هدف صادرات و ایجاد حداکثر بهره وری از منابع راه اندازی می‌شود.
این مقام مسئول با بیان اینکه گردهمایی شیراز با هدف هم‌اندیشی و بررسی چالش‌ها و مسائل مرتبط با طرح مذکور برپا شده است، اظهار داشت: در طرح ایجاد شهرهای مولد کشاورزی توسعه گلخانه‎‌های کشور بر اساس اسناد بالادستی اقتصاد مقاومتی در افق ۱۴۰۴ و همچنین برنامه هفتم توسعه هدفگذاری شده است.
وی با اذعان به اینکه بر اساس اسناد مذکور توسعه ۱۵۰هزار هکتاری گلخانه‌ها در سطح کشور و محیط‌های کشت کنترل شده برنامه‌ریزی شده، ابراز کرد: توسعه گلخانه ها از سال ۹۵ پیرو ابلاغ سند بالادستی اقتصاد مقاومتی سرعت فزاینده‌ای به خود گرفت و تا به امروز چیزی در حدود ۲۵ هزار هکتار گلخانه در سطح کشور توسعه پیدا کرده است.
این مقام مسوول در حوزه کشاورزی افزود: در حال برنامه‌ریزی هستیم تا در یک افق بلند مدت، در کشور بتوانیم با نگاه صادرات‌محور هم نیاز محصولات سبزی و صیفی داخل کشور و هم محصولات مورد نیاز مقاصد صادراتی را با هدف ارز آوری برای کشور، در گلخانه های کشور تولید کنیم.
لطفی زاده با بیان اینکه در بحث ایجاد گلخانه‌ها تناسب اقلیمی نوع سازه و نوع محصول کشت شده بسیار حائز اهمیت است، اضافه کرد: ما باید بتوانیم در سطح استان‌ها مطابق با پتانسیل‌ها و امکان سنجی‌هایی که انجام شده با کمترین هزینه سرمایه‌گذاری بهینه ترین مصرف انرژی و نهاده‌ها را داشته باشیم و در نهایت محصولی را تولید کنیم که قدرت رقابت پذیری و ارزآوری مناسب را در سطح بین المللی داشته باشد.
مجری طرح توسعه گلخانه های کشور با اشاره به اینکه بهره وری مصرف آب، انرژی و نهاده های تولید به میزان تولید محصولات گلخانه ای در واحد سطح و ارزش اقتصادی این محصولات است، افزود: تولید در محیط‌های گلخانه ای باید با تولید محصولات در فضای باز رقابت پذیر باشد تا بتوانیم تولید محصولات سبزی و صیفی از فضای باز را به زیر پوشش گلخانه و محیط های کنترل شده منتقل کنیم.

اشتراک گذاری:

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *